klimatizaceKlimatizace je moderní přístroj, bez kterého si dnešní svět lze jen těžko představit. Setkáváme se s nimi v rodinných domech, na pracovištích i v automobilech. Jedná se vlastně o chladící jednotku skládající se ze dvou hlavních částí, která pracuje na velmi jednoduchém principu. V podstatě jde o to, že vnitřní jednotka odčerpává teplý vzduch z místnosti a vnější jednotka ho pak následně vypouští ven mimo budovu.

Jak poznáte kvalitní moderní klimatizaci? V zásadě je to ta, která vám kromě chlazení vzduchu nabízí i další funkce, jako je filtrace vzduchu, odvlhčování a dokonce i topení.

Moderní klimatizace je tedy všestranná a dokáže toho mnohem víc, než jen ochlazovat vzduch v místnosti. Vybaveny jsou například časovým spínačem, díky kterému si můžete přednastavit teplotu, takže se po návratu domů z práce můžete těšit na teplotně příjemné prostředí. Klimatizace rovněž vytváří zdravé prostředí, a to díky tomu, že disponuje účinnými filtry, které ze vzduchu odstraňují prachy a pyly. Důležité také je, aby klimatizace měla režim pro spaní a aby se jednalo o velmi tichou jednotku, která by vytvářela ideální prostředí i během spánku. Samozřejmostí je pak dálkové ovládání, s jehož pomocí lze měnit teplotu stejně jako program v televizi.

Dnešní výrobci klimatizací nemyslí jen na nejnovější technologie, ale v potaz berou také design klimatizace. Dnes je totiž velmi důležité, aby klimatizace dokonale zapadla do interiéru chlazené místnosti. U klimatizací je důležitá také pravidelná údržba. I proto dnešní výrobci kladou velký důraz na to, aby klimatizace byla co nejsnadněji udržovatelná.

A jak vybrat správnou klimatizaci? K tomu musíte zvážit několik důležitých faktorů. Kromě celkové plochy místnosti, jejich rozměrů, typu, způsobu zateplení a umístění oken si musíte také zjistit orientaci místnosti podle světových stran, počet zapnutých elektrospotřebičů i průměrný počet osob, který bude místnost obývat.

Princip fungování klimatizace

Princip fungování klimatizace je opravdu velmi jednoduchý: klimatizace odebírá z pokoje teplo, které poté uvolňuje přes ventilátor ven z místnosti. Proces klimatizace je samozřejmě trochu složitější. Je složený ze tří hlavních kroků, kterými jsou komprese, kondenzace a vypařování.

Při první fázi, kompresi, nasává kompresor chladivo (to bývá ve formě par umístěno v dobře izolované nádobě) a poté jej stlačuje pod velmi vysokým tlakem. Při stlačování se páry zahřívají. Další fází je kondenzace, neboli předávání tepla. V této fázi jsou stlačené páry prudce ochlazovány, čímž dochází ke kondenzaci. Páry jsou pak ve formě mikroskopických kapiček rozprašovány do výparníku, kde se smísí se vzduchem (třetí fáze), který je ventilátorem šířen do místnosti za odchodu teplého vzduchu.

Kvalitní klimatizace od společnosti Daikin

Zdravotní rizika

Klimatizace jistě patří mezi nejlepší způsoby, jak se během horkých letních dnů můžete rychle zchladit a osvěžit se. Nic by se ale nemělo přehánět. Lidé mnohdy dělají tu chybu, že místnost oproti venkovnímu prostředí hodně ochladí, což není pro lidský organismus vůbec ideální.

K nejčastějším problémům, které se spojují s fungováním klimatizace, patří například angína, která vzniká při razantním střídání teplot. Kromě nachlazení a bolesti v krku vám klimatizace může způsobit také nepříjemné pálení očí. Pokud nebudete dbát na pravidelnou údržbu klimatizačních zařízení, může dojít k přemnožení choroboplodných mikroorganismů, např. Legionelly.

A jak tedy předcházet zdravotním problémům z používání klimatizace? Především dejte pozor na to, aby klimatizace nebyla nainstalována tak, aby dlouhodobě foukala přímo na nějakou osobu. To totiž vede k ochlazení organismu a rychlejšímu odpařování potu. Důležité také je, aby rozdíl v teplotě v klimatizované místnosti a venkovní teplotě nebyl větší jak 5 °C.