Klimatizace lze dělit podle různých kritérií. V základě se klimatizační jednotky dělí na tři hlavní kategorie, kterými jsou mobilní, okenní a dělené klimatizace (split a multi-split).

Mobilní klimatizace

Výhodou mobilních klimatizací je především to, že se jedná o samostatný kompaktní přístroj, takže ho lze velmi snadno kdykoliv přemístit. Vyhnete se tak i stavebním zásahům. Tuto jednotku stačí jednoduše zapojit do elektrické zásuvky a hadici, která odvádí teplý vzduch z místnosti, vyvedete pootevřeným oknem ven. Mobilní klimatizaci ovšem není vhodné brát jako konečné řešení, ale pouze o přechodné. Tato jednotka má totiž nižší účinnost a je také docela hlučná.

Okenní klimatizace

Okenní klimatizace je vlastně takovým hybridem mezi dělenou a mobilní klimatizací. Vnitřní a vnější jednotka je stejně jako mobilní klimatizace spojena do jednoho kusu zařízení, který je ovšem montován přímo do okna či zdi domu. Samotná jednotka je zabudována tak, že část jednotky s chladičem směřuje do místnosti a část s kondenzátorem do venkovního prostoru.

Dělená klimatizace

Dělenou klimatizaci tvoří dvě základní jednotky, vnitřní (umístěná v místnosti) a vnější (instalovaná na vnější straně budovy). Na rozdíl od mobilní klimatizace, účinnost této jednotky je daleko vyšší a i provoz je výrazně tišší. Nevýhodou ovšem je, že při instalaci musíte počítat se stavebními zásahy do budovy.

Dělené klimatizace se přitom dělí na split a multi-split systémy. Rozdíl spočívá v tom, že u systému split existuje jedna vnitřní jednotka, která je napojená na vnější jednotku. U systému multi-split může být na jednu venkovní jednotku napojeno více vnitřních jednotek. Těch existuje několik druhů. Vybírat můžete jednotky nástěnné, parapetní, podstropní nebo kazetové.