ohrev-tuv-tepelne-cerpadloTepelné čerpadlo patří mezi významné způsoby vytápění vašeho domu. Rozhodně se ale vyplatí využít ho také pro ohřev teplé užitkové vody. Řešení existuje i v případě, kdy doma topíte pomocí jiného systému. Pořídit si totiž můžete bojler s integrovaným tepelným čerpadlem pro ohřev TUV.

Tento systém je založený na principu tepelného čerpadla vzduch/voda. K ohřevu vody přitom využívá odpadní vzduch z domu. Ochlazený vzduch, který ohřívač vypouští, se může využívat k ochlazování některých místností nebo se jednoduše odvede pryč z domu. Udává se, že v porovnání s klasickým elektrickým bojlerem, dokáže tento systém ušetřit až 70% nákladů. Ještě více může ušetřit v případě, že si necháte tento typ bojleru doplnit o solární kolektor.

Ohřev TUV za pomoci tepelného čerpadla má ale své zásady, které vám v případě jejich dodržování přinesou maximální spokojenost.

Jednou z nejdůležitějších zásad je použití výhradně originálních zásobníků pro ohřev TUV pomocí tepelného čerpadla. Tyto zásobníky se vyznačují velkou teplosměnnou plochou, jinou polohou výměníků tepla v objemu zásobníku a také jinou polohou senzoru TUV, než které mají jiné levnější zásobníky.

S tepelným čerpadlem můžete vodu efektivně ohřívat až na teplotu cca 45°C. Při vyšší teplotě by se museli použít elektrické patrony, což by znamenalo vyšší spotřebu elektrické energie. Kvůli této nižší teplotě stoupá spotřeba vody pro koupání nebo mytí nádobí. Proto je nutné zajistit zásobník s minimálním objemem 200 litrů. Pokud máte větší vany s objemem 200-250 litru, je lepší pořídit zásobník TUV o objemu alespoň 300 litrů.